---- Menu ----

Kursy obowiązkowe

III rok

Podstawy biologii Kurs prowadzony przez doktora Jerzego Galasa z Instytutu Zoologi UJ. Tematyka to dość swobodna mieszanina zagadnień z zakresu budowy komórki, cyklów komórkowych, budowy ludzkiego ciała, systematyki roślin i grzybów. Poza zajęciami istnieje możliwość uczestniczenia w wycieczce do Theatrum Anatomicum, gdzie można obejrzeć bardzo ciekawe preparaty reprezentujące części ludzkiego organizmu - wszystko opatrzone niepowtarzalnym komentarzem pana doktora.

Polecana literatura:

  • ze względu na szeroki zakres materiału - brak.
Biochemia Prowadzącym wykłady jest profesor Kazimierz Strzałka z Wydziału Biotechnologii UJ. Kurs obejmuje wykłady i laboratorium. W zakresie laboratorium jest między innymi analiza jakościowa i ilościowa białek/aminokwasów, cukrów i lipidów, kinetyka reakcji enzymatycznych. Badania prowadzi się przy użyciu technik chromatograficznych, elektroforetycznych i chemicznych. Tematyka wykładów to szczegółowy opis procesów biochemicznych między innymi fotosyntezy, oddychania, obróbki DNA, metabolizmu substancji organicznych.

Polecana literatura:

  • Lubert Stryer - Biochemia.

IV rok

Chemia leków Wykład prowadzony przez profesora Macieja Pawłowskiego z Katedry Chemii Leków Wydziału Farmacji UJ. Tematyka kursu obejmuje omówienie najważniejszych przedstawicieli z rodziny leków uspokajających, przeciwbólowych, psychotropowych i innych. Integralną częścią kursu jest zestaw trzech laboratoriów odbywających się na Wydziale Farmacji, dotyczących podstaw analizy jakościowej i ilościowej leków.

Polecana literatura:

  • Praca zbiorowa pod red. Agnieszki Gorczycy - Chemia Leków.
Chemia bionieorganiczna Rozszerzona wersja części kursu z chemii nieorganicznej na III roku studiów. Jest to wykład prowadzony przez profesor Grażynę Stochel obejmujący tematycznie rolę pierwiastków (szczególnie metali) w funkcjonowaniu organizmów żywych i ich udział w procesach biochemicznych.

Polecana literatura:

  • Lippard - Chemia bionieorganiczna
  • slajdy z wykładu
Biochemiczna analiza instrumentalna Laboratorium połączone z seminarium. Zajęcia są poświęcone zapoznaniu się z metodami analizy ilościowej i jakościowej głównie białek. Szczegółowo omawiane są podstawy teoretyczne i zastosowanie praktyczne wykorzystywanych metod: różnych rodzajów chromatografii, elektroforezy, technik typu ELISA.

Polecana literatura:

  • A.Kozik, M.Rąpała-Kozik, I.Guevara-Lora; "Analiza instrumentalna w biochemii. Wybrane problemy instrumentalnej biochemii analitycznej"
  • J.Silberring, A.Kraj; "Proteomika"
Struktura a działanie małych cząstek bioaktywnych Kurs prowadzony przez profesor Barbarę Oleksyn obejmuje swym zakresem m.in ciekawe omówienie metod matematycznych, opisujących zależności struktura-działanie związków aspirujących do miana leków lub substancji wiodących do produkcji lekarstw, takich jak QSAR czy 3DQSAR.

Polecana literatura:

  • brak - wykład autorski.
Struktura i funkcja białek Zajęcia w formie wykładu prowadzone przez docenta Krzysztofa Lewińskiego. Zakres kursu jest dość szeroki i poza omówieniem typów struktur występujących w białkach wraz z przykładami obejmuje również dość zróżnicowane pod względem szczegółowości przedstawienie najnowszych i nie tylko odkryć i problemów w dziedzinie krystalochemii struktur wielkocząsteczkowych

Polecana literatura:

  • brak
Elementy biofizyki Na ten kurs składają się wykłady i seminaria, które poza wspólną nazwą mają ze sobą niewiele wspólnego. Seminaria są prowadzone w formie prezentacji przygotowywanych przez uczestników kursu, które następnie są oceniane przez prowadzącego. Tematyka seminariów jest bardzo zróżnicowana (między innymi sztuczna inteligencja, tomografia komputerowa, zjawisko promieniotwórczości - w zasadzie może pojawić się wszystko). Wykład z kolei prowadzony jest przez doktora Bernarda Korzeniewskiego, który przedstawia wiele teorii - czasami zaskakujących, dotyczących między innymi powstania życia na Ziemii, ewolucji, budowy ludzkiego mózgu z punktu widzenia cybernetyki i innych.

Polecana literatura:

  • brak
Chemia bioorganiczna Wykład prowadzony przez profesor Krystynę Bogdanowicz-Szwed. Na wykładzie można między innymi dowiedzieć się wiele na temat związków biomimetycznych, poznać szczegółowe mechanizmy transaminacji, czy syntezy peptydów za pomocą syntetycznych związków makrocyklicznych.

Polecana literatura:

  • Chemia Bioorganiczna
Biochemia fizyczna I Zajęcia dzielą się na wykłady, prowdzone przez profesora Zygmunta Wasylewskiego, w trakcie których omawiane są współczesne instrumentalne metody badania właściwości cząstek biologicznych oraz laboratoria, gdzie owe metody stosuje się w praktyce. Metody te to między innymi: chromatografia żelowa, ultrawirowanie, anizotropia fluorescencji, mikrokalorymetria skaningowa, stopped flow i inne.

Polecana literatura:

  • Physical Biochemistry
  • Chemia fizyczna dla biologii
Biospektroskopia Wykład prowadzony przez profesora Marka Pawlikowskiego. W zakres wykładu wchodzi omówienie zjawisk umożliwiających zastosowanie metod spektroskopowych w ogóle. Głównie omawiane są zjawiska będące podłożem spektroskopii wykorzystywanych najczęściej do badania cząstek biologicznych czyli spektroskopii fluorescencyjnej, ramanowskiej, częściowo dichroizmu kołowego.

Polecana literatura:

Pracownia specjalizacyjna Zespół laboratoriów odbywanych w różnych zakładach Wydziału Chemii, których celem jest między innymi zapoznanie się ze sposobem pracy w danym zakładzie, co pozwala niezdecydowanym wybrać miejsce wykonywania pracy magisterskiej.

Polecana literatura:

Kursy dodatkowe

Bioenergetyka procesów fotosyntetycznych Kurs prowadzony głównie przez doktora Leszka Fiedora traktujący o mechanizmach absorbcji barwników fotosyntetycznych roślin i bakterii, szczegółowej budowie aparatu fotosyntetycznego i mechanizmu jego powstawania u roślin.

Polecana literatura:

Biologia molekularna i biochemia kliniczna w diagnostyce i terapii chorób Wykłady prowadzone przez lekarzy Collegium Medicum oscylujące w dużej mierze wokół podłoża i terapii chorób miażdżycowych. Ponadto można dowiedzieć się wiele na temat korzyści i zagrożeń terapii genowych, wykorzystywaniu organizmów transgenicznych w terapii i nie tylko oraz wiele więcej.

Polecana literatura:

All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone.